Sanal Gerçeklikle Tarihi Yerleri Gezme
Reklam Alanı

Sanal Gerçeklikle Tarihi Yerleri Gezme

335 defa okundu 3 defa yorumlandı kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Julian Lopez Gomez: “Belçika’da Skladina mağarasındayız. Tarih öncesi uzmanlarına göre, Neandertal kadınları ve erkekleri, bu mağarayı 1000 asır önce kullanmışlar.”
araştırmacılar bu siteyi daha iyi incelemek, korumak geliştirmek için modern teknolojinin imkanlarından faydalanmanın yollarını arıyor.
Avrupa araştırma projesinden bir grup bilim insanı, zorlu ortamlarda bulunan kültürel sitelerin en doğru şekilde 3 boyutlu kopyalarının nasıl görüntüleneceğini araştırıyor. Bu amaç doğrultusunda tarih öncesi mağaraları dron ile teste geçiriyorlar. Böyle karmaşık yerlerde dron kullanımının zorluklarla dolu olmasına rağmen kolaylıkları da var.

Frederic Bezombes, Mekatronik Mühendisi, Liverpool John Moores Üniversitesi:
“Burası çok özel bir ortam. Mağaranın içinde GPS sinyali yok. GPS olmadan, dronu dengeli uçurmak kolay değil. Uçuşu kontrol ederken çok dikkatli olmalıyız. Yer kameralarıyla yapılan normal bir 3 boyutlu haritalamada her zaman boşluklar olur. Sürekli aynı görüntü açısıyla çalışırken, yukarı tarafı doğru bir şekilde harita haline getiremezsiniz. Ancak geniş açılı kameralarla donanmış bir dronla bu boşlukları tek seferde doldurabiliyoruz.”
Dron, mağaranın her köşesini kaydeden 3 kamera ile donatılmış. Her cisim kendi arkeolojik bağlamında haritalandırılıyor.

Mühendislerle aktif şekilde çalışan arkeologlar için elde edilen resimler umut verici.
Kevin Di Moica, Tarih Öncesi Dönem Uzmanı:
“Sitenin tüm arkeolojik verilerini – görsel olarak zeminden – elde edemeyiz. Ancak, dron sayesinde çekilen resimlerle, arkeolojik kazıların farklı aşamaları boyunca yapılan kesikleri yeniden oluşturabiliriz.”
Görüntü alma sonrası işlemleri dijital 3 boyutlu gösterimlerin geliştirilmesine imkan sağlıyor. Bilim insanları, dronların, kültürel alanların 3 boyutlu modellerini geliştirmek için uygun maliyetli çözümler sunma konusunda gerçekten yararlı olduklarını söylüyor.
Bilim insanları bu 3 boyutlu animasyonları, Avrupa kültürel varlıklarını daha iyi tanıtma amaçlı interaktif ağ veritabanları oluşturmak için kullanmak istiyorlar. Bu sebeple, dronları sadece görsel malzeme olarak değil küçük kültürel nesnelerin gelişmiş tarayıcıları olarak da kullanıyorlar.
Bilim insanlarının nihai amacı, özellikle Skladina Mağarası gibi, erişimi zor ve kısıtlı olan kültürel alanların insanların ziyaretine açılması.

Daha kolay olan ise İMPARATOR NERO’nun Roma’daki altın sarayı, sanal gerçeklik ile ziyaretçilerine yepyeni bir deneyim sunuyor.
Domus Aurea’ya (Altın Ev) gelen ziyaretçiler, şimdi imparatorun konutunun lüks odalarına özel gözlükleriyle göz atabiliyorlar.

REKLAM Reklam Alanı REKLAM
Yorum Yaz

3 Yorum
 • KediCevapla

  Sanal gerçeklik süper bir şey, düşünsenize bundan 100 yıl önce insanlara böyle bir şeyden bahsedildiğini ? Ayrıca şunu da söyleyeyim, tam tembel işi, oturduğun yerden dünyayı gez 😀

  Haz 09, 2017 15:58
 • CüneytCevapla

  Sanal gerçeklikle gezinmek muhteşem ötesi fakat yinede gerçekten gezmenin verdiği duyduyu veremez

  Haz 09, 2017 21:19
 • Ege BeşiroğluCevapla

  Tarihi yerleri gezmeyi yeni öğrendim fakat Kabe falan 360 video ile geziliyor. 😀 başarılı yazı olmuş.

  Haz 22, 2017 13:54
iptv