Rus Bilim Adamları Askerler İçin Görünmezlik Pelerini Geliştirdi
Reklam Alanı

Rus Bilimciler Görünmezlik Pelerini Geliştirdi

345 defa okundu 5 defa yorumlandı kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Nerede Bulundu;

Rusyada’ki Saratov Devlet Üniversitesin’den bilim insanları ordudaki askerlerin düşmanlardan kurtulması ve düşmana görünmeden kolayca alt edebilceği görünmez olmasını sağlayacak bir perde geliştirdiğini belirtti. Konuyla ilgili yayınlanan basın bildirisinde bu inovasyon teknolojisinin önümüzdeki dönemde savunma alanında yaygın şekilde kullanılacağı belirtildi.

‘Elde edilen bu materyalin kullanılmasıyla üretilen üniforma giyen askerlerin düşmanın hassas askeri cihazları için tamamen görünmez olması sağlanabilir’ ifadesine yer verildi.

Tamamen Görünmez Olmaktan Kasıt Nedir

Bunun anlamı ise askerler tamamen görünmez olcak değil elbette. Görünmezlik pelerini çıplak gözle görülebilecek ancak pelerini giyen kişinin, kızıl ötesi termal kameralar, gece görüşü cihazı gibi araçlar tarafından bulunması zorlaşacak.

Hangi Malzemeden Yapılmıştır

Süper yalıtım yüzeyli ve elektromanyetik olmayan metal bir pelerin olan ürünün en büyük özelliğinin ise çok ince bir teflon malzemeyi kullanıyor olması. Yüzeyi seramik parçacıklarla kaplı olması sebebiyle elektromanyetik dalga enerji oranını ayarlayabilen pelerin, çevredeki ışığın kırılmasını değiştirip görünür ışığa karşı bir kalkan görevi görüyor ve giyen kişinin bulunduğu ortamda gizlenmesini sağlıyor. Pelerin, her gün kullanılan üniformalara gibi giyilebilmesiyle de askerlerin hareket kabiliyetini kısıtlamayacak. Görünmezlik pelerin testlerinin Ağustos 2017’ye kadar tamamlanmasının planlandığı belirtildi.

Konu Bilgiler Geldikçe Güncellenecektir.

REKLAM Reklam Alanı REKLAM
Yorum Yaz

5 Yorum
 • Gökmen EfsunCevapla

  Yalnız bu teknoloji varya kavga çıkartır 😀 😀 Savaşlarda kullanılsa her an her şey olabilir

  Haz 12, 2017 10:45
 • EsraCevapla

  Bu doğruysa yer yerinden oynar hsjsjajsj

  Haz 12, 2017 15:35
 • dcteknoCevapla

  yani bunu bile yapan bir dünyada yaşıyoruz helal olsun vallahi kim bilir 2050 2070 yıllarında bizleri neler bekliyor olacak inşallah kötüye değilde daha çok bunun gibi yeni yeni bilimlerle karşılaşırız.

  Haz 13, 2017 08:10
 • HakanCevapla

  Bunu yaptılarsa gerçekten çok büyük bi buluş olabilir. Yani görünmüyosunuz bundan başka harika ne olabilirki çok büyük krizlerede yol açabilir bu buluş ama dikkat etmek lazım

  Haz 22, 2017 18:13
 • MehmetCevapla

  Türkiyeden birisi de aynı pelerini geliştirdi teknoloji gittikçe ilerliyor yakında görünmez tankta çıkar

  Haz 23, 2017 10:57
iptv