Yeni Bir Süper Dünya Bulundu - İronik1Dunya.com
Reklam Alanı

Yeni Bir Dünya Bulundu

301 defa okundu 4 defa yorumlandı kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Araştırmacılar, TAU CETI yıldız sisteminde dünya benzeri yaşamı destekleyebilecek 2 yeni gezegen keşfettiler. Güneş’ten yaklaşık 12 ışık yılı uzaklıkta bulunan Tau Ceti, Alfa Centauri’den sonra Güneş Sistemi’ne en yakın yıldızdır. Tau Ceti, Güneş’e yakın boyutları nedeniyle bir süredir yaşamı destekleyebilecek bir gezegeni olabileceği düşüncesiyle bilim insanları tarafından dikkatle inceleniyordu. Hertfordshire Üniversitesi öncülüğünde toplanan uluslararası bir ekip, yaptığı araştırmalar sonucunda Dünya benzeri 4 gezegen keşfetti ve bunlardan ikisi yaşamı destekliyor olabilir.

DÜNYADAN 2 KAT BÜYÜKLER

Dünya benzeri bu 4 gezegen, Tau Ceti’ye en yakın yörüngede bulunan gezegen durumundalar. Bunlardan biri dünya kütlesinin yalnızca 1.7 katına sahipken bir diğeri 1.5 katı kütleye sahip. Diğer süper dünyaların ise Dünya’nın 10 katına kadar kütleye sahip olabilecekleri düşünülüyor. Gezegenler Tau Ceti’ye uzaklıkları bakımından suyun sıvı halde kalabileceği sıcaklıkta olabilirler.
Tau Ceti, boyutları ve birden fazla gezegenli sistemi sayesinde yaşam barındırma ihtimali çok yüksek bir yıldız. Fakat ne yazık ki sahip olduğu büyük asteroid kuşağı gezegenlerinin sürekli göktaşı yağmuruna tutulmasına sebep oluyor olabilir. Bu da Tau Ceti’nin gezegenlerinde hayatın kalıcı olarak var olma ihtimalini azaltıyor.

“SÜPER DÜNYA KEŞFEDİLDİ”

Araştırmacılar, Güney Avrupa Gözlemevi’nin HARPS spektrografını ve Hawai’de bulunan Keck-HIRES’ı kullanarak Dünya benzeri, yaşamı destekleyebilecek gezegen bulma şanslarını arttırdıklarını söyledi. Araştırma lideri Fabo Feng, ”Boşuna ümitlenmemek için araştırmaları yaparken gerekli sınırlamaları yapıyor ve titizlikle çalışıyoruz.” dedi.
İlerleyen teknoloji, tüm araştırmacıların Dünya dışı yaşamı arama çabalarını arttırmaya teşvik ediyor. En son NASA, Kepler görevleri çerçevesinde 10 adet Dünya benzeri gezegen bulduğunu açıklamıştı. Bir başka araştırma ekibi, Dünya’dan 21 ışık yılı uzaklıkta bir süper dünya keşfetti. Teleskoplarımız geliştikçe, evrene bakan gözlerimiz de açılıyor.

 

REKLAM Reklam Alanı REKLAM
Yorum Yaz

4 Yorum
 • Onur YazıcıCevapla

  Acaba canlı var mı? Öyle olursa yerleşmek çok da kolay olmayacak gibi 🙂 Teknolojinin daha da geliştiği zamanlarda olurmuyuz bilemiyorum. Ama uzaya seyahat için çok hevesliyim.

  Ağu 10, 2017 21:20
 • Ömer FarukCevapla

  Dünyamızı hor bir şekilde kullandığımız için gelecekte bir gün yeni bir dünya aramak zorunda kalır mıyız sorunsalından dolayı çok heyecanlandırıyor bu keşifler insanoğlunu. Ama henüz araştırma yapmakta bile zorlanıyoruz. Ulaşım sorununu çözebilir miyiz meçhul:)

  Ağu 11, 2017 11:23
 • Gökser PirikCevapla

  Dünyamız tahmin ettiğimizden çok daha yaşlı ve artık ölüm yılına yaklaşıyor. O yüzden gitgide önlem almak ve yeni yaşam alanlarına hazırlıkları başlatmak çok önemli. Kimbilir, belki günümüzdeki diziler bile bunları bilinçaltına yerleştirmek içindir 🙂

  Ağu 11, 2017 12:18
 • Ahmet OnurCevapla

  Bu kadar büyük bir gezegende bizden başka canlı olabileceğini düşünüyorum.Lakin bunlara erişmek bizi aşacaktır elbette.Çünkü belirtilen yıl kadar bir yaşamımız olamaz ve şuan ki teknoloji de bunu destekleyemiyor malesef.

  Ağu 13, 2017 18:20
iptv