Mühendisliğe Geçişim - İronik1Dünya
Reklam Alanı

Mühendisliğe Geçişim

323 defa okundu Yorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Merhaba arkadaşlar bugün size mühendisliğe geçişimi, neler yapmayı hedeflediğim ve bu yolda karşılaşacağınız sorunları aktaracağım ; bu yolla size alternatif oluşturup sorularınıza cevap vermeye çalışacağım. Cevap bulamadığınız sorular için aşağı da sorunlarınızı belirtirseniz seve seve cevaplarım.

Konuya girmeden önce “Lise Hayatı İnsana Neler Kazandırır” adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederim ki ben tavsiyelerimi bu yazının devamı şekilde aktaracağım.

“Acabalar”

Evet arkadaşlar koca 12 yıl, ygs, lys sınavları derken büyük bir hüzün yaşadım; bu hüznün nedeni sıralamamın 250 binde olmasıydı. Çok istediğim o mesleğe erişemeyeceğim düşüncesi bunun devamında gelmiş olmalı ki bir sene daha hazırlanmayı düşündüm biran ; detaylıca dershane araştırmaları, kitapları tekrardan dizmem derken yaklaşık 2 hafta geçti. O 2 hafta da gördüm ki uzun yani koca bir sene evde olacaktım, aile baskısı ile karşı karşıyaydım ve dahası kendimi kontrol etmem gerekiyordu ve haftada en fazla kendime 1 gün ayırabilecektim. Tüm bunların üstüne bir alternatif aramaya başladım “acaba” diyerekten.

“Acabalar” Cevap Buluyor

Derken “acaba” sorularım güzel bir istisna ile karşılaştı ki o istisna bilgisayar mühendisi olan kuzenimdi. Bir yandan bir sene hazırlanmamı tavsiye ederken onun 2 yıllık bilgisayar programcılığından dgs ile geçiş yaptığı aklıma geldi. Daha sonrasında dgs ile geçişi araştırdığımda dgs sınavının ygs-lys sürecinden daha basit olduğunu gördüm dahası da dgs ile geçişimde, 1 sene hazırlanmamda bana 6 seneye mâl oluyordu. Biran düşündüm bir sene hazırlanıp tekrardan gidememek gibi bir olasılıkta vardı çünkü 2017 senesinde müfredat değişmişti. Açık uçlu soruların sayısı artacaktı ve daha nicesi olacaktı belki de bunları düşününce direk bilgisayar programcılığına gitmeyi karar verdim.

Karar vermiştim gidicektim bilgisayar programcılığına ama ilk tercihlerimde biraz daha düşüneyim diye gelmeyecek yerleri yazmıştım. Sonuçlar 8. ayın 8’inde açıklanıyordu ve açıklandı beklediğim gibi herhangi bir programa yerleşememiştim bu benim için büyük nimetti çünkü ek tercihle gidecektim.

Şu Sıralar

Şu sıralar yani tarih olarak 11/08/2017’de ek tercih tarihlerinin açıklanmasını bekliyorum. Umuyorum ki istediğim illerde kontenjan kalmıştır ve bundan sonra asıl hayat benim için başlar. Hayallerim ideallerim olan yazılım’ı projelerimle beraber başarıya ulaştırırım ve arzu ettiğim yerlere gelir o arzuları daha uç noktalara taşıyabilirim, blog ve vloglarımla kalmanız dileğiyle.

 

 

REKLAM Reklam Alanı REKLAM
Yorum Yaz

iptv