Milli İşletim Sistemi ; Pardus 17.0 Yayınlandı | İronik1dunya.com
Reklam Alanı

Milli İşletim Sistemi ; Pardus 17

417 defa okundu Yorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Merhaba arkadaşlar bugün Pardus ve yeni sürümü Pardus 17’e bakacağız. Pardus bildiğiniz gibi TUBİTAK tarafından geliştirilen ilk kabul edilen yerli işletim  sistemimizdir. Birçok devlet kurumu ve okulda kullanılmaya baslanmisitr. Bu ay içerisinde de yeni sürümü Pardus 17 yayınlanmıştır . Ek olarak uzun zamandır yazı yazamadigim için özür dilerim artık teknoloji ve oyun yazıları günlük olarak eklenecektir, keyifli okumalar

 

 

Pardus Nedir

Pardus; 2003 yılında temelleri atılan milli işletim sistemi olan, Türkiye’de TÜBİTAK-UEKAE tarafından geliştirilen, özgür, hızlı kurulabilen, kolay kullanılır, çoklu dil içeren, bilgisayar kullanıcılarının temel masaüstü ihtiyaçlarını gidermek üzere halihazırda ki linux dağıtımlarının üstün taraflarını kullanan; kurulum, yapılandırma ve kullanım kolaylığı sağlayan açık kaynak bir işletim sistemidir. Pardus’un bugüne kadar yayınlanmış 5 ana sürümü ve 9 ara sürümü mevcuttur. Bunlara ek olarak 2 kurumsal sürümü vardır.

 

Pardus Adı Nereden Gelmektedir

Pardus adı, Anadolu Parsı’nın bilimsel adı olan Panthera pardus tulliana’dan gelmektedir.

 

 

 

Pardus 17.0 Yenilikleri Nelerdir

Linux çekirdeği kullanan Pardus, Linux 4.9’dan yararlanıyor. Pardus 17’de masaüstü ortamı olaraksa XFCE 4.12 kullanıldı. Böylece çok daha hafif vedengeli bir sistem elde edildi.

 

Pardus 17 ile hedeflenen bir diğer şeyse elbette performansın yükseltilmesi. Görsel açıdan yapılan geliştirmelerin yanında bu görsellik sistem kaynaklarını çok fazla harcamayarak performansa katkıda bulunuyor.

Linux çekirdeği 4.9.0 ile gelen Pardus işletim sisteminde donanımlarınız sorunsuz ve yüksek performanslı çalışırken Firefox , LibreOffice, Thunderbird, VLC Media Player gibi yazılımların en güncel ve kararlı sürümlerini kullanabileceksiniz. Bu yazılımların yanı sıra tlp gibi yazılımların Pardus’a entegrasyonu sayesinde dizüstü bilgisayarlarda güç yönetiminin pil ömrü üzerindeki etkisini görebileceksiniz.

Pardus 17.0 Sistem Gereksimleri

CPU (x64): En az: 500Mhz, Tavsiye edilen: 1.0 Ghz+
RAM: En az: 256 MB, Tavsiye edilen: 512 MB+
Gerekli Disk Alanı: En az: 6GB, Tavsiye edilen: 8GB+
GPU: En az 640×480 çözünürlüğü destekleyebilen grafik işlemci

 

Kaynak : http://www.pardus.org.tr

 

REKLAM Reklam Alanı REKLAM
Yorum Yaz

iptv