Meksika açıklarında 8.2 büyüklüğünde deprem: En az 27 ölü |İronik1Dünya
Reklam Alanı

Meksika açıklarında 8.2 büyüklüğünde deprem: En az 27 ölü

51 defa okundu Yorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Meksika’nın güney kıyıları açıklarında Pasifik Okyanusu’nda meydana gelen son yüzyılın bölgedeki en şiddetli depreminde, en az 27 kişi hayatını kaybetti. Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto depremin büyüklüğünü 8.2 olarak açıkladı ve ölü sayısının artabileceğini söyledi.

Deprem, 1985 yılında Mexico City’i vuran ve binlerce kişinin ölümüne neden olan depremin büyüklüğünü de aşarak, tarihe geçti.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi, Pasifik Okyanusu’nda meydana gelen depremin merkez üssünün Meksika’nın Pijijiapan kentinin 87 kilometre güneybatısı, derinliğinin de 70 kilometre olduğunu duyurdu.

Meksika ile bölge ülkeler Guatemala, El Salvador, Kosta Rika, Nikaragua, Panama ve Honduras için, tsunami uyarısı verildi.

Meksika’nın Oaxaca eyaletinin valisi Alejandro Murat, 17’si Juchitán şehrinde olmak üzere 20 kişinin hayatını kaybettiğine ilişkin bilgi aldıklarını söyledi.

Yerel medyaya göre, Chiapas eyaletinde dört kişi, Tabasco eyaletinde biri bebek iki çocuk öldü. Guatemala’da da bir kişinin hayatını kaybettiği yetkililerce doğrulandı.

Tsunami uyarısı

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, tsunami dalgalarının “gel-git düzeyinin üç metre kadar üzerine ulaşma ve Meksika kıyılarında görülme ihtimali bulunduğunu” açıkladı.

Yaşanan depremin ardından Meksika açıklarında büyüklükleri 4.3 ve 5.7 arasında değişen çok sayıda artçı sarsıntı yaşandı.

Başkent Mexico City’de elektrik kesintileri yaşanırken, depremde önemli bir hasar almadığı bildirildi.

Mexico City ve Chiapas eyaletlerinde okullar tatil edildi.

REKLAM Reklam Alanı REKLAM
Yorum Yaz

iptv