Mariana Çukuru Hakkında Bilinmeyenler
Reklam Alanı

Mariana Çukuru Ve Hakkındaki Bilinmeyenler

364 defa okundu Yorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı

En Derine İnelim

Dünyanın en derin ve en gizemli yeri olarak anılan Mariana Çukuru; 1951’de bilim insanları tarafından araştırılmaya başlandı. 51 yılında bilim insanları Challenger 2 dedikleri gemiyle Büyük Okyanusa gelip sondajla boy ölçümüne başladılar. Sondaj 10.863 metreyi gördüğünde Mariana Çukuru en büyük çukur ünvanını kazanmıştı ve o günden sonrada bu ünvanını korudu.Mariana Çukuru dışında Filipinlerde 10.540 metrede ve Japonyada 10.535 metrede çukurlar bulunmaktadır. 11 km derinliğinde bulunan Mariana Çukuru günümüzde halen daha gizemini sürdürmektedir. Şuanki teknolojiyle en fazla 10.994 metreye inilen Mariana Çukurunda derinlik tam olarak bilinmemektedir.

Mariana Çukurunun Oluşumu

Bilim insanlarının araştırmaları sonucu şu yargıya varıldı ; yer kabuğunu oluşturan bazı plakalar hareketleri evresinde birbirlerine yaklaşarak çarpışırlar ve bu çarpışma sonucu oluşan kırılmalar veya birleşmeler çukur oluşturur, Mariana Çukuru ise Pasifik Plakasıyla Mariana Plakasının birbirine çarpması sonucu oluştuğu düşünülüyor.

 

Marianaya Yapılan Yolculuklar

Çukura ilk yolculuk Amerikalı asker Teğmen Donald Walsh ve İsviçreli bilim insanı Jacques Piccard tarafından gerçekleştirildi. Dalış için BATİSKAF (Yüksek basınca dayanabilen çelik küre şeklinde araç) adlı denizaltı kullanıldı. Dalış yaklaşık olarak 5 saat sürdü ve 10.916 metreye inildi fakat çok fazla basınçtan (Okyanuslarda her 10 metrede basınç 1 kg artmaktadır) dolayı çukurda inceleme yapılamadı. Çukurda 10.916 metreye gelindiğinde barometre yer yüzüne nazaran 1100 kat daha fazla basınç gösteriyordu.

Örnek olarak ortalama bir ağırlıkta olan bir kişi 30 cm karelik herhangi bir alanda uygulanan basıncın hemen hemen 10.000 katı daha fazla bir basınca sahipti yani üzerinize 100 kg’lık 10.000 kişinin çıktığını düşünün. Mariana Çukuruna son dalan kişi 2012 yılında Titanik, Aliens, Avatar, Terminatör gibi filmlerin yönetmenliğini yapan James Cameron’dur. Cameron özel denizaltısıyla bu çukura dalıp 2 saat 36 dakikada tabanına ulaşmış ve burada 3 saat kadar inceleme yapmıştır. Bu incelemeyle de dünyanın en derin noktasına tek başına inen ilk kişi olmuştur.

 

Çukurda Yaşayan Bazı Canlılar

  • Balta Balığı
  • Futbol Balığı
  • Fener Balığı
  • Benthocodon
  • Ejderha Balığı
  • Barreleye Balığı
  • Pençediş Balığı
  • Işıklı Denizanası
  • Fanfin Deniz Şeytanı
  • Fenersiler

Bilgiler ışığında konu güncellenecektir

REKLAM Reklam Alanı REKLAM
Yorum Yaz

Reklam Alanı
iptv