Lise Hayatı İnsana Neler Kazandırır - İronik1Dünya.com
Reklam Alanı

Lise Hayatı İnsana Neler Kazandırır

351 defa okundu 2 defa yorumlandı kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Herzaman düşündüğüm bir konudur bu; lise hayatım bana neler kattı? Güzeldir ki bunu düşünürken herzaman ayrı bir keyif alırım; aklıma gelen anılar, tecrubeler, yaptığım hatalar, kırdığım insanlar, içinde bulunduğum arkadaş ortamı ve daha nice konular. Ama daha öncesinden bir dipnot vereyim: bu yazıyı yazmam konusunda fikir veren ve beni eleştiren Muhammed abiye teşekkür ederim. Bu sıralar sayesinde tekrardan benliğimi ve bulunduğum yeri sorgular oldum. Buyrun beraber tekrar baştan başlayalım. Baştan başlayalım çünkü ben plan ve programı seven, yapabilen bir kişi değilim. Ben doğaçlama adamıyım. Şuan saat 02:24 elimde ucuz değersiz bir sigara, bir bilgisayar ve düşüncelerim. Harbiden ne kattı bu lise bana, niye önemsemeliyim ?

Aslında tüm yaşadıklarım ve yaşadıklarımın yanında bu olayların beni yeni bir benliğe kazandırması; bence sebep bu.

 

LİSENİN İLK YILI

Herkes bu yılları övgüyle bahseder büyük ihtimalle; yeni arkaşlıklar, çevre edinme, yeni bir ortam dahası büyüme. Benim için tam tersi oldu lisenin ilk yılları, liseye çekinik, utangaç, kendini ifade edemeyen bir halle başladım. Hatta ilk gün annem götürmüştü beni okula, ergenlik hallerinden dolayı olsa gerek daha da fazla bir utanma, çekinme safhası oluşmuştu benim için. Okulun ilk günü benim gibi bir sınıf dolusu ergenle tanıştım, kendimi iyi ifade edemememden olsa gerek tam bir tanışma sayılmazdı. Bu ergen topluluğunun içinde olmazsa olmaz ara bozucu, kötü kalpli, insan olmayı becerememiş veya etrafından böyle öğrenmiş insanlarda vardı tabiki de. Ee haliyle bu senem çok geri planda, kenarına çekilmiş bir vaziyette geçti.

 

LİSENİN 2-3. YILI

İkinci yıla, birinci yılın verdiği psikolojiyle girdim. Bu süre 2. yılın 2.dönemine kadar böyle sürdü. Daha sonrasında Furkan isimli bir arkadaşla samimi olmaya başladık, kendini geliştirmeye hevesli, araştıran, üreten bir arkadaştı ve dahası sadıktı. Tam aradığım arkadaş modelini bulmuştum sanki, hem bilgi alış-verişi yapabilecek, hem sosyal, hemde sadık.Daha iyisi okuduğum okulun bulunduğu konumda yoktu, emindim. Böylelikle düşüncelerime özgürlük, gelişme ve üretme gelmişti. Yüz yıllık updateimi bulmuştum. 15 Tatil sürecinde buluşmalar vs. derken bayağı yakınlaşmıştık. Ee haliyle bu benim çekingenliğim, içe kapanıklığım, kendimi ifade edemiyişim zamanla kaybolmaya başlamıştı. Hayat şimdi başlıyor gibiydi…

 

ŞUAN LİSE SONDA

Şuan ygs-lys zırvalıklarından dolayı herhangi bir şeye zaman ayıramıyorum. Zırvalık diyorum bir sayısalcı olarak çünkü; bu sistemde matematik bilmeyenleri aptal, bilenleri ileri zekalı olarak kabul ediyorlar. Sınavlar sabit bir şekilde bir insanı ölçüyor birde baraj koyuyor geçen akıllı, geçemeyen salak. Geçen meslek sahibi olur, geçemeyen yetenekli ama matematik bilmeyen gençler sanayiye gider. Eşitsizlik ve adil bir sınama şekli olmadığı için bu bana zırvalık dışında bir şey gelmiyor. Ama yapabileceğimiz bir şey olmadığı için, sesi çıkan herkes hapisi boyladığı için şimdilik susup hayalim ve gayelerim doğrultusunda onların sisteminide yenmek mecburiyetindeyim. Bu sene haftada 7 gün toplamda 58 saat ders görüyorum, yıl sonunda umuyorum ki mühendis aday adayından terfi edip mühendis adayı olurum. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın.

REKLAM Reklam Alanı REKLAM
Yorum Yaz

2 Yorum
  • Onur YazıcıCevapla

    Lise hayatı insanın yaşayacağı en güzel tecrübelerinin bulunduğu bir zamandır. Son sınıf konusunda bende sayısal bir öğrenciyim mezuna bıraktım ama kesinlikle hayattan kopmaya sebep değildir.

    Ağu 07, 2017 00:36
  • GökhanCevapla

    Lise hayatı gerçekten de insana çok önemli değerler katıyor. Özellikle edindiğimiz arkadaşlıklar, dostluklar.. Lise son ise dediğiniz gibi tam bir zırvalık. Maalesef ben de mezuna bıraktım, bu sene sıkı bir çalışmayla Yönetim bilişim sistemleri hedefliyorum. Hakkımızda hayırlısı..

    Ağu 23, 2017 09:43
iptv