Kayıp Kıtaya Yolculuk ; Zelandiya - İronik1Dunya.com
Reklam Alanı

Kayıp Kıtaya Yolculuk ; Zelandiya

307 defa okundu 1 defa yorumlandı kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Kayıp Kıta Zelandiya’ya

Avustralya’nın güneyinde yer alan, büyük çoğunluğu sular altında olan ‘kayıp kıta’ Zelandiya’nın sırlarını keşfetmek isteyen bilim insanları, bugün bölgeye yelken açıyor. 2 ay sürecek seferde küresel iklim adına hayati önem taşıyacak bilgiler elde edileceği düşünülüyor.

Büyük kısmı Güney Pasifik suları altında yer alan kayıp kıta, bir zamanlar Gondwana süperkıtasının bir parçasıydı fakat yaklaşık 75 milyon yıl önce buradan kopmuştu.

BİR KITA OLMAK İÇİN TÜM KRİTERLERİ KARŞILIYOR

Amerikan Jeoloji Topluluğu dergisi GSA’da geçen şubat ayında yayınlanan bir raporda araştırmacılar, Zelandiya’nın yeni bir kıta olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtmişti.

Jeoloji dünyasının dikkatini çeken çalışmaya dair yayınlanan raporda, keşfedilen yeni kıtaya ait toplam yüzeyin yüzde 94’ünün su altında olmasına rağmen, Yeni Zelanda ve Yeni Kaledonya gibi büyük adaları da kapsadığı kaydedilmişti.

Bilim insanları, Zelandiya’nın Dünya’da yer alan diğer kıtaların taşıdığı tüm kriterleri karşıladığını açıklamıştı.

BÖLGE KÜRESEL İKLİMİ ANLAMAK ADINA HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Sondaj gemisi Joides Resolution, Zelandiya’nın milyonlarca yıldır nasıl bir davranış sergilediğini görebilmek adına tortu ve kaya parçaları toplayacak.

Texas’ta bulunan Rice Üniversitesi’nden bilim insanı Jerry Dickens, küresel iklimdeki değişimlerin incelenmesi için bölgenin hayati önem taşıdığını söyledi.

Dickens, “Avustralya’nın kuzeye doğru hareket etmesi ve Tasman Denizi’nin oluşumuyla; küresel sirkülasyon kalıpları değişti ve Zelandiya üstündeki su derinliğinde dalgalanma yaşandı. Bölge, küresel değişimleri etkilemesi açısından önemli” diye konuştu.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden Neville Exon ise 2 ay sürecek seferin bugün Townsville’den başlayacağını ve 53 yıl önce başlayan küresel tektonik yapıdaki büyük değişikliklerin daha iyi anlaşılmasında yardımcı olacağını belirtti.

Söz konusu tarih, Pasifik’teki deprem ve volkan kuşağı ‘Ateş Çemberi’nin oluşumuna denk geliyor.

REKLAM Reklam Alanı REKLAM
Yorum Yaz

1 Yorum
  • Ali AcarCevapla

    Yaşam şartları uygunsa ve insanlar buraya gidebilirse orasıda gelecekte bozulmaya mahkum gibi.

    Ağu 02, 2017 17:20
iptv