İOS 11 İncelemesi
Reklam Alanı

İOS 11 İncelemesi !

454 defa okundu 1 defa yorumlandı kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Merhaba İronik Dünya okurları geçtiğimiz haftalarda Apple CEO’su Tim Cook tarafından resmi olarak tanıtılan İOS 11’i inceleyeceğiz.

Kontrol Merkezi

Yeni tasarımına kavuşan kontrol merkezimiz tamamen özdeşleştirebiliyor. Kontrol merkezi birçok yeni kısayola sahip ve bunlardan en önemlisi uzun zamandır Apple kullanıcılarında şikayet ettiği mobil veri artık kontrol merkezinden kontrol edilebilecek. İsteğe baglı olarak kullanıcılar kontrol merkezini ayarlardan düzenleyebilecek. Ayrıca bu ekrandaki kısayollarda 3D Touch desteği de bulunmakta olacak.

Appstore

Kontrol merkezinden sonra göze ilk çarpan özellik yeni Appstore uygulamamız. Yine kullanıcıların karışık diye şikayet ettiği Appstore uygulamasını Apple göz ardı etmeden yeni tasarımla daha sade ve daha şık hale getirdi. Ayrıca yeni olarak “Bugün” diye bir özellik eklenmiş. Bu kısımda Apple bize yeni oyunlar, uygulamalar ve yazılımları günlük bir biçimde paylaşacak.

Siri

İos 11’den nasibini alanlar arasında İOS 5.1.1 Gelen Siride var . Bildiğiniz gibi Siri Apple’ın kişisel asistan yazılımıydı ve bu güncellemelerde en çok değiştirilen uygulamalardan biridir. iOS 11, deep learning’ten faydalanarak Siri’nin ses algılama özelliklerini geliştiriyor ve soru sorduğunuzda daha detaylı sanal menüler sunuyor. iOS 11, hızlı bir çeviriye ihtiyacınız olduğunda farklı dillerde konuşabiliyor. Çince yemek sipariş vermek istiyorsanız Siri bunu sizin için söyleyebiliyor. Ancak bu yenilik, henüz Türkçe Siri’de bulunmuyor. Ayrıca Siri’ye gelen çeviri özelliği sayesinde İngilizce’den Çince, Fransızca, Almanca, İspanyolca ve İtalyanca çeviriler yapabiliyoruz.

İMessage

Yeni sürümde mesajlar uygulamasının tasarımı ve işlevselliği ile ilgili de yenilikler var. Artık iMessage üzerinden Apple Pay kullanarak para göndermek mümkün. Ayrıca mesaj gönderme efektlerine de yeni bazı seçenekler eklendi. Ayrıca iMessage uygulamasına hali hazırda yüzlerce yeni emoji gelmiş durumda. İOS ile birçok yeni efekte eklendi.

Kamera

Kamera uygulamasına da İOS 11 ile yeni özelikler eklendi. Kamera uygulamasında ise Live Photos özelliğine sahip yepyeni efektler geldi. Ayrıca çektiğiniz canlı fotoğrafları ayarlar bölümünden kolayca kırpabiliyoruz. iOS 11 ile birlikte bu kameralara gelen yeniliklerden bir başkasıda H.265\HVEC kodlama teknolojisi. 4K videolarda daha iyi performans anlamına gelen bu teknoloji sayesinde videolar artık 2 kat daha az yer kaplayacak. Buna benzer bir teknoloji ayrıca fotoğraflara da gelecek. JPEG yerine kullanılacak olan HEIF (High Efficiency Image File) formatı sayesinde görüntüler 2 katı daha fazla sıkıştırılabilecek.

File Manager

Android de olup İphone kullanıcılarının pek bilmediği dosya yöneticiside artık İOS 11 ile İphone da geldi. Bu uygulama ile kullanıcılar fotoğraflarını, videolarını veya dosyalarını görüntüleyebilecek.

REKLAM Reklam Alanı REKLAM
Yorum Yaz

1 Yorum
  • TheGamerCevapla

    Gayet başarılı bir yazı olmuş elinize sağlık. 🙂

    Haz 28, 2017 13:31
iptv