Doğal Sivilce Giderme Yöntemleri, Basit Sivilce Maskeleri | İronik1Dünya
Reklam Alanı

Doğal Sivilce Giderme Yöntemleri

259 defa okundu Yorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Sivilce Nedir


Sivilce (Akne Vulgaris) çok sık karşılaşılan cilt hastalıklarından biridir. Genelde ergenlik çağlarında sık sık görülür ; tedavi edilmezse ciltte kalıcı izlere neden olur. Derinin genelde yağ oranı yüksek bölümlerinde kırmızı sivilce, kist, siyah nokta şeklinde kendini gösterir.

Çoğunlukla 12-18 yaş arası gençlerde sıklıkla görülse de her yaşta çıkar ve halkın nerdeyse %80’lik kesiminde sıklıkla görülür.

Sivilce Nasıl Oluşur


Yağ bezlerinin büyük bir çoğunluğu kıl köklerinin içinde yer alır. Bu bezlerin deriye doğru açılan kanalları vardır ve eğer bu kanallar tıkanırsa sivilce oluşumuna neden olur. Yağ bezlerinden sebum adı verilen bir madde salgılanır bu madde yağ yapısıyla cildi korur. Sebum kıl köklerinden dışarı çıkamadığında birikir ve sivilce oluşumuna neden olur. Tıkanık olan yerde biriken bu sebum adı verilen madde ölü hücrelerin atılmasını engeller ve tıkanıklığa neden olur. Böylece bakterilerin üremesinin yolu açılır.

Sivilce Nasıl Giderilir, Basit Sivilce Maskeleri


Öncelikle sivilce gidermek için herkesin farklı bir yöntemi vardır bu yollar genelde ikiye ayırılır;

  • İlaç Kullanımı

Başlıktan anlayacağınız üzere sivilcelerin diğer bir önlenme yolu ilaçtır. Genellikle krem azda olsa hap şeklindedirler. Bunları kullanmak için kesinlikle bir doktora başvurmanız şart çünkü her ilaç her insana aynı etkiyi vermez. Başkasına iyi gelen bir ilaç sizi ölüme götürebilir bundan dolayı doktor kontrolünde ilaç kullanmak herkes için iyi olacaktır.

  • Doğal Sivilce Maskeleri

Sivilce maskeleri çoğunlukla ciltteki herhangi bir yeri tedavi edici, ölü derileri atıcı özellikteki doğal besinlerle yapılmaktadır. Bugün sizler için bu maskelerden yapımı basit olan, herkesin yapabileceği maskelerden bir kaçını anlatacağız;

Elmalı Sivilce Maskesi

Malzemeler:

  • 1 Adet Elma
  • 4 Yemek Kaşığı Bal

Hazırlanış Ve Uygulanışı: Elmayı rendeleyip üzerine 4 yemek kaşığı balı katıyorsunuz. Elde ettiğimiz ürünü iyice karıştırıp cildinizde sivilce bulunan yerlere uyguluyorsunuz. Uygulamayı yaptıktan sonra maskeyi 15-20 dakika civarı bekletip daha sonrasında ılık bir suyla maskeyi temizliyorsunuz.

Yumurta Akı Maskesi

Malzemeler:

  • Yarım Tatlı Kaşığı Limon Suyu
  • 1 Adet Yumurta Akı

Hazırlanış Ve Uygulanışı: Limon suyumuzla beraber yumurta akını bir kaba koyup maske haline getirene kadar çırpıyoruz. Kıvamına getirdiğimiz maskeyi cildimize uygulayıp 20 dakika bekletiyoruz daha sonrasında bol su ile yıkıyoruz. Bu maskeyi haftada 2 kere uygulayıp sivilcelerden kurtuluyoruz.

 

REKLAM Reklam Alanı REKLAM
Yorum Yaz

iptv