CS:GO Fps Arttırma Yolları Detaylı Anlatım - İronik1Dunya.com
Reklam Alanı

CS:GO Fps Arttırma Yolları

416 defa okundu 6 defa yorumlandı , kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Merhaba ironik1dunya okurları bugün sizlerle benim de eskiden yaşadığım sorun olan düşük fps’i arttırma yollarını paylaşacağım. CS serilerinde ben fps sorunu yaşamadım diyen yoktur diye düşünüyorum varsa da ya sistemi gerçekten iyidir veya yalan söylüyordur. Öncelikle size fps’in ne olduğunu ve oyunda ne işe yaradığını anlatayım ; FPS ( Frame Per Second ) saniye başına düşen görüntü sayısıdır. Bir oyuncunun oyundan zevk alması için üç temel unsur vardır onlarsa ; ses, görüntü ve akıcılıktır. İşte görüntü ve akıcılık tarafında ise, bilgisayar işlemci ve ekran kartı performansınızı ölçen birime FPS (Frame Per Second – Saniyedeki Kare Sayısı) denir. Yani ekran kartınız ve işlemciniz ne kadar kaliteliyse, oyundan o kadar iyi performans alırsınız.

Bu tanımdan sonra “Ee benim ekran kartım, işlemcim iyi değil ozaman ben hep bu fpste mi oynayacağım ?” dediğinizi duyar gibiyim tabiki hayır azda olsa fps arttırma şansınız var.

CS:GO Çalıştırma Seçenekleri Kodları

Steam > Kütüphane > CS:GO > “Sağ Tık” > Özellikler > Çalıştırma Seçeneklleri Ayarları

Açılan pencereye “-noforcemparms -noforcemaccel -noforcemaccelspd -freq 100 -nod3d9ex -64bit -threads 4 -novid -dxlevel 10 +mat_queue_mode 2 -noaafont +mat_hdr_level 0 +mat_forceaniso 0 +exec autoexec.cfg ” komutlarını yapıştırıp tamam’a tıklayıp kapatın.

CS:GO Oyun İçi Video Ayarları

Çözünürlük

Çözünürlük ayarınızı bilgisayar/laptop ekranınızın çözünürlüğüne göre ayarlarsanız kaliteli görüntüler almaya başladığınızı görüceksiniz ki eğer zaten ekran çözünürlüğünü geçerseniz önemli ölçüde fps düşüşü yaşar, oyun zevki alamazsınız. Bunu şöyle özetleyebiliriz mesela ekranınız 1280 x 1024 çözünürlüğe sahip oyunda da sizin çözünürlüğünüz 1280 x 1024 ozaman 1e 1 çözünürlükte oynarsınız fakat oyun içi ayarlarda bunu arttırırsanız ekranınız o çözünürlüğe yetmediği için  1e 1 yerine 1e 0.7 veya 1e 0.8 gibi farklarla çalışır ve fpsinizde düşme yaşarsınız.

Evrensel Gölge Kalitesi

Bu tür oyunlarda fps’i büyük ölçüde kullanan sistem gölge kalitesidir ki oyuna canlılık ve realite katar. Bu ayarı en düşüğe almanız oyun içinde kalite düşüşü yaşatır bu yüzden fpsten tasarruf ederken oyun zevkiniz nerdeyse sıfıra iner. Bundan dolayı bu ayarı hangi derecede düşüreceğinizi size bırakıyorum ama bu ayarın düşürülmesi size fpste artma yaşatacaktır bunu bilmenizi isterim.

Model / Doku Detayı

Bu ayarda da isimden anlaşılacağı gibi oyun içi karakterlerin görünüm kalitesi ve canlılığı söz konusu bence bu ayarı en düşüğe almakta fayda var çünkü modelde fazla bir değişiklik olmuyor gölge kalitesi en düşükte değilse, hem böylece fps artışında da gözle görülür bir artış görüp oyun performansını arttırırsınız.

Efekt/ Shader Detayı

Bu ayarlarda oyundaki kan, kapıdan geçen mermi vs. gibi görünümleri sağlayan ayar bu ayarları en düşüğe almanızda hiçbir sıkıntı yok, gönül rahatlığıyla oyun kalitesi düşmeden düşüğe alabilirsiniz, böylelikle oyunda aşırı bir kalite düşmeden güzel performans alabilirsiniz.

Keskinliği Yumuşatma Modu

Bu ayarıda görselden gördüğünüz üzere “2x MSAA” şeklinde bırakmanız ekran kartınızı ve işlemcinizi rahatlatırken fpsinizi de yükseltir.

Bilgisayar Ayarlarınızı Düzenleyin

 • Başlat > çalıştır > msconfig > başlatma > tümünü devre dışı bırak
 • Başlat > çalıştrı > msconfig > hizmetler > tüm microsoft hizmetlerini gizle
 • Başlat > çalıştır > msconfig > önyükleme > GUI önyüklemesi yok seçeneğini işaretle > zaman aşımı 10sn
 • Başlat > bilgisayarıma sağ tıkla > özellikler > gelişmiş sistem ayarları > performans ayarları > en iyi performans için ayarla
 • Başlat > bilgisayarıma sağ tıkla > yönet > hizmetler ve uygulamalar > hizmetler > windows search’e çift tıkla ve devre dışı bırak
 • Başlat > kontrol paneli > donanım ve ses > güç seçenekleri > yüksek performans
 • Başlat > arama kısmına UAC yazıp açılan menüde UAC yi komple kapatıyoruz
 • NVIDIA kullanıcıları kontrol panele gidip ayarlarınızı performansa getirin
 • Başlat > arama yerine %temp% yazıp çıkan bütün dosyaları silin (bir kaçı silinmeyecektir sıkıntı etmeyin).
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın

 

REKLAM Reklam Alanı REKLAM
Yorum Yaz

6 Yorum
 • Hüseyin GözlüCevapla

  Teşekkürler makaleniz sayesinde oyunum daha akıcı oldu oyunlarımı daha iyi oynuyabiliyorum.

  Tem 13, 2017 21:17
 • Fatih ARICevapla

  Daha fazla resim kullanılarak hazırlanabilir ard arda cok fazla yazı var

  Tem 14, 2017 03:33
 • Berkant OğuzcanCevapla

  gerçekten de işime yaradı bu aralar fps çok düşüyordu sayeniz de oyunumu daha akıcı bir şekilde oynuyorum.

  Tem 14, 2017 08:22
 • OnurCevapla

  Ayarların bir çoğunu yaptım ve gerçektende işe yarıyor FPS’i düşük olan herkesin yapmasını tavsiye ederim.

  Tem 14, 2017 09:23
 • AliCevapla

  Cs:go gibi oyunlarda bile arada FPS düşüklüğü yaşıyorum ve gerçekten sinirimi bozan bir durum. Anlatılanları uygulayacağım. Teşekkürler.

  Tem 20, 2017 11:29
 • MehmetCevapla

  Sırf fps yüzünden oyunu oynayamıyordum o kadar araştırmama rağmen yine de bir şey olmamıştı ama en sonunda işe yaradı ve artık rahatça oynuyorum.

  Ağu 23, 2017 07:35
iptv