Cemal Süreya Ve Attila İlhan Sözleri | İronik1Dünya
Reklam Alanı

Cemal Süreya Ve Attila İlhan Sözleri

236 defa okundu 4 defa yorumlandı kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Cemal Süreya’nın Sözleri ve Hayatı


Herkesin Cemal süreya olarak tanıdığı gerçek ismi Cemalettin Seber olarak 1931 yılında Erzurum’da dünyaya gelen Cemal Süreya, 6 yıl kaldığı Erzurum’dan Bilecik’e göç ederek kısa bir süre burada yaşamaya çalıştı. İlkokulun bir bölümünü Bilecik’te okuyan Süreyya geri kalan eğitim hayatlarının tamamını İstanbul’da tamamlamıştır. Ankara üniversitesi Siyasal Bilgiler bölümünü bitiren Süreyya, mezun olduktan sonra Maliye ve Kültür Bakanlıklarında çalışma fırsatları yakalamıştır.

Küçük yaşlarda kaybettiği annesinin ardından kitaplarla buluşan Cemal Süreya, bu alana girmesinin birçok nedeni olabilmesine karşın en çok annesinin ölümünden etkilenmesinden dolayı şiirler kaleme aldığını anlatmıştır. Çocukluk döneminde yaşanılan sıkıntıları dile getiren ünlü şair, okumak için kitap zor bulduklarını ve bulamadıkları zaman eski gazete sayfaları ile idare etmek zorunda kaldıklarını itiraf etmiştir.

Dostoyevski ile ilgili görüşlerini dile getiren Cemal Süreya, edebiyata ısınmasını, bu alanın bir parçası olabilmesindeki en önemli etmenlerden birisi de okuduğu Dostoyevski eserlerinden geçtiğini belirtmiştir. Kaleme aldığı binlerce şiir ve onlarca kitap; şairin günümüzde dahi anılmasına, yaşatılmasına olanak sağlamakta.Bunun yanında sosyal medyada cemal süreya sözleri ve şiirleri bulunmaktadır.Fakat her ne hikmetse ona ait olmayan sözler bile onunmuş gibi paylaşılmaktadır.Örneğin cemal süreya sayfasında ona ait olmayan şiirler ve sözler paylaşıldığı için o şiirler ve sözler cemal süreyanınmış gibi zannediliyor.Cemal süreya sözlerini okuyabilmek için kitaplarını almanızı tavsiye ederiz.

Attila İlhan’ın Sözleri ve Hayatı


1925 yılında oldukça güzel bir aile içerisinde dünyaya gelen Attila İlhan, şiir seven bir baba, roman okuyan bir anne tarafından yetiştirilerek edebiyat dünyasına kazandırılmıştır. Daha çocukluk yıllarında kitaba alışan İlhan, ortaokul 3. Sınıfta iken ilk şiir denemelerini yaparak amatör eserler dahi ortaya koymuştur. Daha çocuk yıllarında iken Nazım Hikmet Hayranlığı kazanması ona ilk etapta büyük sıkıntılar yaşatmıştır. Aşık olduğu bir kızla mektuplaşırken yazdığı Nazım Hikmet Satırları, tutuklanıp eğitim hakkının sınırlandırılmasına neden olmuştur.

Babasının verdiği hukuk mücadelesi sayesinde eğitim ve öğrenim hakkını yeniden kazanan Attila İlhan, girmiş olduğu hukuk fakültesindeki eğitimini yarıda bırakarak; Paris’e giderek Nazım Hikmeti Kurtarma Komitesi üyeliğine girmiştir. Kaleme aldığı eserlerde Özgürlük, barış, insanlık, yurtseverlerdik konularını ele alan İlhan, ikinci dünya savaşının bitimi ile yaşanılan sıkıntı ve gerilim dolu konuları eserlerinde anlatmaya çalışmıştır.

Şiirin gelişimine oldukça büyük katkılar sağlayan Attila İlhan, iki yönden gelişimleri ele alarak toplumcu gerçek konularının günümüzde dahi konuşulmasına büyük oranda katkı sağlamıştır.Aynı şeyi Attila ilhan için de söyleyebiliriz.Attila İlhan’ın da ona ait olmamasına rağmen şiirleri ve sözleri bulunmaktadır.Sosyal medyada gezen birçok attila ilhan şiirleri diye paylaşılan şiirler ona ait değildir.Sahte Attila ilhan sözleri ve sahte Cemal Süreya sözleri bulunmaktadır.İnsanların bilinçlenmesi adına yazarlarımızın ve şairlerimizin Cemal Süreya , Attila İlhan,Can Yücel,Ahmed Arif gibi şairlerimizin kitaplarını alıp gerçek şiir ve sözlerini okuyup anlaması lazımdır.

REKLAM Reklam Alanı REKLAM
Yorum Yaz

4 Yorum
 • MertCevapla

  Güzel bilgi için teşekkürler.

  Ağu 24, 2017 21:06
 • GökhanCevapla

  İkisi de gelmiş geçmiş en büyük Edebiyatcılardan biri.. İkisinin hayatı hakkında pek bilgim yoktu ama bu yazdıklarınız beni gayet aydınlattı..

  Ağu 24, 2017 21:24
 • İsmail Can MemişCevapla

  Erzurumlu mükemmel bir şair, yazar. Kendisinin daha önce birçok sözlerini okuyup, şiir kitaplarına başlamıştım. Süper içimi dinlendiren sevgi dolu şiirleri var.

  Ağu 24, 2017 21:28
 • Oğuzhan AçıkgözCevapla

  En kitaplarını ve sözlerini sevdiğim iki yazar.İnsanların en az bir kere olsada kitaplarını okuması gereken iyi yazar.

  Ağu 24, 2017 21:42
iptv