Borsa Nedir? |İronik1Dünya
Reklam Alanı

Borsa Nedir?

23 defa okundu Yorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı

BAŞLIK:
RESİM:

İnternet üzerinden yatırımını yapabileceğiniz seçeneklerden biri de borsa piyasasıdır. Toplum içerisinde herkes borsa hakkında belli fikirlere sahiptir. Bu fikirlerin iyi ya da kötü olması, birikimlerini değerlendirecek kişileri etkilemektedir. Borsada kaybedenler için piyasa kötü, kazananlar içinde iyidir. Ama piyasa içerisinde kazanmak ya da kaybetmek tamamen yatırımcıların elinde olan bir şeydir. Çünkü borsa işlem yapmak, platformu, işlem özelliklerini, yatırım araçlarını bilmekle başlar. Bunun devamı olarak da yatırım araçları üzerinde araştırmalar ve takipler yaparak kazançlı işlemler oluşturabilirsiniz.

Riskli olan bu yapıda, işlemlerinizdeki ilk amaç riskinizi sınırlandırmak olmalıdır. Bunun içinde piyasada uygulayabileceğiniz birçok yöntem vardır. Şimdi piyasayı ayrıntılarıyla inceleyelim.

Borsayı Nedir Öğrenelim

Borsa genel anlamıyla; kurallar çerçevesinde ticari malların alınıp satıldığı kurumsal bir platformdur. Geçmişi oldukça eskilere dayanmaktadır. Bugüne gelene kadar birçok kurala bağlanmış ve değişikliğe uğramıştır. Günümüzde kurumsal kimliği altında internet üzerinden alım ve satımların yapıldığı bir piyasadır. Borsanın internet üzerinde işlemlerinin yapılmaya başlaması, yatırımcılar için büyük kolaylık ve avantajlar doğurmuştur. Böylelikle piyasa içerisinde yatırımlar daha cazip hale gelmiş ve katılım sayısı giderek artmaktadır.

Ülkemizde bütün yatırım piyasalarında olduğu gibi borsada SPK tarafından denetlenme ve düzenlenme yetkisine sahiptir. Bu durumda piyasanın güvenilir olduğunun kanıtıdır. SPK piyasa için aracılık hizmeti sunan kurumlara, yatırılan teminatların ve pozisyonlarda bulunan miktarların Takasbank bünyesinde saklama şartı koşmuştur. Yatırımcıların birikimlerini korumak amacıyla yapılan bu uygulama, güvenlik önlemlerinde de oldukça etkilidir. Böylelikle yatırımcılar internet üzerinden güvenle işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Borsada İşleyiş Nasıldır?

Piyasa içerisinde yatırım yapabileceğiniz seçenekler genel olarak; kıymetli evraklar, dövizler, emtialardır. En çok işlem gören yatırım araçları ise hisse senetleri, altın, petrol ve dövizlerdir. Yatırım araçları üzerinde yaptığınız işlemlerden kazanma stratejisi ticaret ile aynı mantıktadır. Yani yatırım aracınızın fiyatının yükseleceğini düşünüyorsanız, alırsınız ve yükseldiğinde satarak aradaki farktan kazanç sağlarsınız. Bu kazançlarınız içinde uzun vadede beklersiniz. Çünkü kısa vadeli işlemler borsa için çok risklidir.

Kısa vadede kazanç sağlayabilmeniz için piyasa deneyiminizin ve bilginizin fazla olması gereklidir. Bu işlemlerde risk büyük olduğu için analizler ve araştırmalar yapmak, karşılaşabileceğiniz durumları kestirmek önemlidir. Bu durumda kazanmak borsada ne kadar deneyiminiz olduğuyla alakalıdır. Borsada yatırım yapacağınız zaman uzun vadeleri göz önünde bulundurmanız gereklidir.

Borsaya giriş için miktar sınırlamanız yoktur. Her boyutta yatırımcı için uygundur. Elinizde olan miktar kadar işlemlerinizi gerçekleştirir ve o oranda kazançlar sağlarsınız. Borsada işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz, aracı kurumlar sayesinde olmaktadır. Borsa piyasası ile sizin aranızda aracılık hizmeti veren kurumlarda hesap açmalısınız. Hesabınızı güvenli bir aracı kurumdan açarak, birikiminizi yatırır ve işlemlere başlamak için hazır sayılırsınız.

Yatırım işlemlerinizde her pozisyonunuz için belli komisyonlar kesilir. Bu komisyonları aracı kurumların size vermiş olduğu hizmet karşılığı olarak ödersiniz. Çünkü siz işlemleriniz için emirlerinizi kuruma iletirsiniz, kurumda borsaya uygun olarak düzenlemeler yapar ve piyasaya iletir. Yaptığı bu hizmet içinde sizi ücrete tabi tutar.

Borsada Fiyatlar Nasıl Değişir?

Borsada işlemlerinizde önemli olan fiyatların nasıl ve ne yönde değiştiğini öngörebilmenizdir. Bunun için yatırım yapacağınız araçların özelliklerini ve etki alanlarını bilmeniz önemlidir. Yatırım araçlarınızın her özelliğiyle araştırarak etkilenebileceği alanlar konusunda fikir sahibi olmalısınız. Borsada arz ve talebe göre belirlenen fiyatların, dalgalı yapısı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Yatırım araçlarının fiziki özelliklerinin oluşturduğu etkiler yanında küresel piyasadan da etkilenmektedir. Bu sebeple dünya ekonomisini, sosyal ve siyasal olayların takibini yapmalısınız. Bunları da borsa temel analiz yöntemlerinde kullanarak fiyatların seyri hakkında yorumlar yaparsınız.

Temel analiz yöntemlerinin yanında borsa teknik analiz yöntemleri de önemlidir. Teknik analiz yöntemleri ile de geçmişte oluşan fiyatlar incelenir. Bu inceleme grafikler, çeşitli indikatörler ve formasyonlar kullanarak yapıldığından, gelecek fiyatları yorumlama konusunda daha etkili olur. Ama tek başına yeterli olmaz. Borsa fiyat dalgalanmalarını çözebilmek ve doğru sonuçlara ulaşabilmek amacıyla, temel ve teknik analiz yöntemlerini bir arada kullanmanız gereklidir.

Borsa konusunu toparlamak gerekirse; işlemlerinizi güvenle, internet üzerinden anlık fiyatlar üzerinden yapabilirsiniz. İşlemlerinizi yaparken piyasayı, işlem seçeneklerini ve yatırım araçlarını tanımanız gereklidir. Böylelikle fiyatların dalgalanmaları hakkında yorumlarını gerçekleştirirken analiz yöntemlerini kullanır ve başarılı işlem sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

KAYNAK: http://ekonomirehber.com/borsa-nedir-30.html

REKLAM Reklam Alanı REKLAM
Yorum Yaz

iptv