Bitcoin Nedir Ve Nasıl Kullanılır
Reklam Alanı

Bitcoin Nedir Ve Nasıl Değerlendi

359 defa okundu 3 defa yorumlandı kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Bitcoin Nedir 

2008 yılında Satashi Nakamoto tarafından ortaya atılan sanal bir para birimidir. Herhangi bir ülkenin merkez bankasına, resmi bir kuruluşa veya herhangi bir şirkete bağlı değildir. Buna karşılık ülkelerin para birimi ile üçüncü kişi, şahıs ve diğer hertürlü şeye gerek kalmadan alımı gerçekleştirilebilir. Bitcoin’in sembolü ฿’dur ve kısaltma olarak BTC kullanılır.

 

 

Bitcoin Nasıl Üretilir 

Bitcoinler; Bitcoin Mining (Bitcoin Madenciliği) ile üretilir. Madencilik yani mining yapmak için özel programlar vardır ve siz bu programlara girip bilgisayarınızın GPU’sunu kullanarak matamatiksel işlemleri çözersiniz ve karşılığında bitcoin elde edersiniz. Bu işlem bitcoin piyasaya yeni girdiğinde kişisel bilgisayarlarla yapılabilirken gün geçtikçe sektöre giren madenci sayısı arttığı için bitcoin sistemi bu matematik algoritmalarını üst seviyeye çekti ve sektöre girişler arttıkça çekmeye devam edecektir. Günümüzde mining için özel sistemler, cihazlar geliştiriliyor ve kullanılıyor. Bu sistem ve cihazların maliyeti amatör bir madenci için gelirden daha fazla olduğu için tercih edilmiyor.

 

Bitcoin Nasıl Kullanılır 

Bitcoin para transferleri için açık anahtarlı şifreleme ve dijital imza teknolojileri kullanıyor. Açık anahtarlı şifreleme yapıldığında her kullanıcının bir adet gizli anahtarı ve bir adet açık anahtarı oluyor. Gizli anahtar kişinin kendisi tarafından bilinirken açık anahtarsa herkese dağıtılan bir IBAN olarak tanımlanabilir. Bitcoin  ne kadar günümüzde fazla yaygın olmasa da ; ev, araba, bilgisayar, telefon kısacası aklınıza gelen her şeyi satın alabilirsiniz. Bitcoin sistemi bu ve çeşitli her şeye faizsiz, aracı olmaksızın olanak tanıyor.

 

 

Bitcoin Nasıl Değer Kazandı 

2011 yılının mayıs aylarında yaklaşık 6-8 dolar arasındayken şuanda 2017 mayıs ayında 1 BTC 2450 $ seviyesinde. Peki bunun nedeni ne ? Bu kadar büyük bir artışın sebebi ne ?

Bunun temelde 3 sebebi var; ilk ikisi dünyada yaşanan gelişmeler ve Asya’da yaşanan yoğun BTC ilgisi. Temelde ise wannacry (Fidye Virüsü). Biliyorsunuzki hackerler hacklediği kişi ve kurumlardan verilerini silmeme karşılığında belirli miktar BTC talep ediyor. Ee bu durumda haliyle de BTC piyasası yükselişe geçiyor.

Konu duruma göre güncellenecek veya yeni bir yazı girilecektir

REKLAM Reklam Alanı REKLAM
Yorum Yaz

3 Yorum
 • SerkanCevapla

  Bitcoin ile ilgili her şeyi anlatmışsın. Benimde bu işe kalkışasım geldi. Bitcoin nasıl kazanılır adlı bir video yada makale yayınlarsan sevinirim

  Haz 02, 2017 15:20
 • ZeynepCevapla

  Bitcoin’in yatırım aracı olarak çok iyi yerlere geldiği söyleniyor. Bu yazıdan da anlaşıldığı üzere ilerde heralde daha da iyi yerlere gelecek gibi.

  Haz 10, 2017 15:55
 • Muhammet Ali GÖKDEMİRCevapla

  BTC para birimini çok güzel açıklamıssınız 2011 yılında BTC ye saldırsaydık şuan zengindik 😀

  Haz 11, 2017 16:54
iptv