Big Bang Teorisi Nedir ?
Reklam Alanı

Big Bang Teorisi Nedir

334 defa okundu Yorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı

 

NEDİR 

Big Bang teorisi ; yaklaşık olarak 13.8 milyon yıl önce evrenin sonsuz yoğunluk ve aşırı sıcak bir atomdan geldiğini savunan bir teoridir. Bu teori evrenin ufak, iğne ucu kadar küçük bir noktadan oluştuğunu savunur. O küçük , sıcak ve ağır yoğun ortamın hızla genişleyerek bugünkü evreni oluşturduğu düşünülür. Bang (patlama) ifadesi genişlemenin çok hızlı ve şiddetli olduğunu vurgulamak için kullanılır.

 

TEORİYİ KİM BULMUŞTUR 

Teoriyi ilk olarak 1922 yılında Alexander Friedmann ortaya atmıştır. Başlarda kabul edilmesi tahmin edileceği gibi çok zordu. Materyalistlerin “Evren sonsuzdan geldi ve sonsuza gider” görüşü direkt olarak yalanlanıyordu. Bu tartışmalar 1929 yılına kadar devam etti. 1929 yılında ünlü astronom Edwin Hubble’ın yaptığı çalışmayla evrenin durmadan genişlediğini ispatladı. Bu ispat Big Bang Teorisi için çok büyük bir kozdu. Hubble’ın buluşu sayesinde çoğu kesim teoriyi kabullendi. 1989 yılında ise NASA’nın fırlattığı CUBE uydusu, fırlatılışından 8 dakika sonra bu radyasyonu tespit etti ve Big Bang Teorisi kesin bir zafere ulaştı.

 

GÜNÜMÜZDE YAPILAN ÇALIŞMALAR

Evreni anlamak için 2016 yılında Big Bang deneyi gerçekleştirildi. Dünyanın en büyük atom altı çarpıştırıcısı olan ve sağda fotoğrafını gördüğünüz Büyük Hodron Çarpıştırıcısında iki proton rekor hıza (Saniyede 300 bin kilometre) getirilerek çarpıştırıldı. Böylece bügüne kadarki en büyük enerji açığa çıkarıldı.

CERN’de yerin 100 metre altında 27 kilometrelik oval tünelde iki proton hüzmesi 3,5 tera elektro volt enerjisiyle, ışık hızına çok yakın bir hızla çarpıştırıldı. Açığa çıkan enerji elde edilen en büyük enerji oldu. CERN sözcüsü “Bu yeni bir çağın başlangıcıdır” dedi. Bu deneyle bilim adamları yeni parçacıklar görmeyi umuyor.

REKLAM Reklam Alanı REKLAM
Yorum Yaz

iptv