Beynine Giren Kurşun Kişiğini Değiştirdi - İronik1Dünya
Reklam Alanı

Beynine Giren Kurşun Kişiliğini Değiştirdi

294 defa okundu 1 defa yorumlandı kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Merhaba ironik1dunya okurları bugün sizlere okuduğum ilginç, daha önce görülmemiş bir olayı sunacağım. Olay kısaca Tuncay Alhan’ın beynine kurşun girmesi ve yaşayıp kişiliğinin değişmesi, işte detayları ;

 

Haber Merkezi 

Yenişehir’deki bir kasap dükkanında kalfalık yapan Tuncay Alhan’ın kafasına giren kurşun, genç adamın kişiliğini tamamen değiştirdi. Beynin kişilik merkezine baskı yapan kurşun nedeniyle, bir zamanlar çok konuşan ve hareketli bir insan olan Tuncay Alhan, olaydan sonra sinirli, durgun biri haline geldi.

Yürüyerek Hastaneye Gitti

Yenişehir’de Numune Sakatat isimli kasapta kalfa olarak çalışan Tuncay Alhan için 18 Şubat 2005 tarihine kadar her şey olağandı. Ballıkuyu’da annesiyle yaşayan Alhan’ın Yenişehir’de çalıştığı kasap dükkanın çevresinde sürekli kavgalar oluyordu. o gün de silah seslerini duyan Alhan, ne olduğunu anlamak için dükkanın önüne çıktı.
5-10 dakika geçtikten sonra yanına gelen çırağı, “Usta kafan kanıyor” dedi. Çatışmada sıkılan bir kurşun, Alhan’ın başına isabet etmişti fakat Alhan bunu fark bile etmemişti. Ne olduğunu anlamadan Basmane-Tepecik hattı dolmuşuna binip 200 metre ilerideki İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gitti. Ve yürüyerek hastanenin acil servisine başvurdu.

İnanılmaz Kurtuluş

Acil serviste Alhan’ı muayene eden Dr. Ulaş Cıkla, hastanın kafasında bir delik olduğunu gördü ve hemen röntgen çekilmesini istedi. Röntgende ayakta hastaneye gelen hastanın, kafatasını parçalayıp beynine kurşun girdiği görüldü.
Alhan’da beyin kanamasından dolayı bilinç kaybı oluştuğunu gören Dr. Cıkla, hastayı tomografi çekilmeden ameliyathaneye gönderdi. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Ozan Ganiüsmen’ü arayan Dr. Cıkla, “Beyin kanamalı bir hasta var. Durumu kötüleşiyor, vakit kaybetmeden ameliyata almalıyız” dedi.
Hemen ameliyathane hazırlandı. Dr. Ganiüsmen, Dr. Doktor Ulaş Cıkla, Dr. Engin Çiftçi, 1.5 saat süren operasyonda bir kısmı beyne, bir kısmı da kafatasına saplanan kurşunu çıkarttı. Operasyonun ardından sağlığına kavuşan Tuncay Alhan, üç gün yoğun bakımda, bir hafta da serviste tedavi gördükten sonra taburcu edildi. Çıkan kurşun emniyete teslim edildi.

Tedaviden Sonra

Alhan’ın bundan sonraki hayatı tamamen değişti. Kurşunun beyninin ön kısmındaki davranışsal bölgeyi tahrip edip çalışma sistemini etkilemesi nedeniyle kişiliği değişti.
Hastaneden taburcu olduktan sonra onu kimse tanıyamadı. Bu olaydan önce çok hareketli, çok konuşan, sakin bir insan olan Alhan, ameliyatın ardından, birden sinirlenen, asabi ama günün her anında durgun, sessiz biri oldu çıktı.
Sabahları herkesi selamlayan Alhan, kimseye “günaydın” bile demez oldu. Kaza anında kafasına kurşun isabet ettiğinin farkına varmadığını ve kazayı tam olarak hatırlayamadığını anlatan Alhan, “Kazadan sonra biraz durgunlaştım, eskisi gibi insanlarla çok fazla sohbet etmiyorum. Bendeki bu değişikliklerin nedenini anlamış değilim” dedi.
Alhan’ın işyeri arkadaşları ise, “Kazadan sonra onu tanıyamaz olduk. Az konuşan ve sinirli biri oldu çıktı” diye konuştu.

BİLİM İNSANLARI NE DİYOR?

Yaşama ihtimali çok zayıf olur
Tuncay Alhan’ı ameliyat eden ekibin başkanlığını yapan İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Servisi’nde görevli Opr. Dr. Ozan Ganiüsmen, “Beynine kurşun girenlerin yaşama ihtimali çok zayıftır. Bu benim, beynine kurşun girip yaşattığım ikinci hastam. Beynin ön kısmında kişilik merkezi var. Kurşun ya da bir tümör bu bölge üzerinde baskı oluştuğunda hastanın kişiliğini değiştirebiliyor. Ancak frontal bölgeye kurşun isabet eden her hastanın da kişiliği değişmiyor” diye konuştu.

“Bilim Daha Bunu Çözemedi”
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beyin Cerrahisi Pediatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Erşahin, beynin frontal bölgesinin kişilik merkezini oluşturduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Beynin ön tarafındaki davranışsal bölge etkilenen kişinin davranışları değişebilir. Bu değişiklik iki türlü olabilir. Bu bölgeye kurşun girmesiyle tahribat olursa kişide uyuşukluk ve durgunluk oluşur. Bu bölgeye yakın bir tümör varsa ve bölgeyi uyarırsa tam tersi olur. Bilim dünyasında bu tam olarak keşfedilmiş değil. ”

Kaynak: http://www.e-psikiyatri.com

REKLAM Reklam Alanı REKLAM
Yorum Yaz

1 Yorum
  • Onur YazıcıCevapla

    Neler okuyoruz, neler görüyoruz. İbrahim tatlıses olayında da beyne giren kurşunun öldürmemesi şaşırtmıştı. Teknolojinin ilerlemesi sağlıkta çok büyük bir rol oynuyor. Eminim eski teknoloji ile bunlar başarılamazdı. Hayret edilecek bir durum.

    Ağu 10, 2017 21:17
iptv