Yeni Bir Gezegen Keşfettik ; Asın Bayrakları | İronik1Dünya
Reklam Alanı

Asın Bayrakları ; Yeni Bir Gezegen Keşfettik

264 defa okundu Yorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Yeni Bulduğumuz Gezegen İçin İsim Arıyoruz


-Türk Bilim İnsanları gezegen keşfetti.

Geçtiğimiz günlerde Türk bilim insanları Türk tarihinde bize bir ilk yaşatarak yeni bir gezegen keşfettiler. Dünyamızdan 212 ışık yılı uzaklıkta olan bu gezegeni ;Ankara Üniversitesi ve Ege Üniversitesinde görevli 3 Türk bilim insanı ile bir doktora öğrencisi tarafından keşfedildi. Dünyamıza 212 ışık yılı uzaklıkta olan bu gezegene Türk veya Atatürk isimlerinden herhangi birisinin verilmesi düşünülüyor.

2007 yılında Ankara Üniversitesi’nden araştırmacıların liderliğinde başlattıkları, Türk, Japon ve Rus bilim insanlarından oluşan bu topluluğun uzay araştırmaları için ilk meyvesini verdi.

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Mesut Yılmaz’ın açıklamalarına göre: 1,5 metre ayna çaplı Rus-Türk Teleskobu ile Japonya Okayama Astrofizik Gözlemevi’nden işbirliği çerçevesinde sağlanan iyodin hücresi aygıtı kullanılarak, çok hassas gözlemler yaptıklarını belirtti.

Antalya Bakırlıtepe gözlemevi’nde keşfedilen bu gezegen güneş sistemimizdeki Jüpiter’den 1.5 kat daha büyük. Her ne kadar gezegende yaşam ihtimali olmasa da bu gezegenin Türk bilim insanları tarafından bulunması gurur verici.

REKLAM Reklam Alanı REKLAM
Yorum Yaz

iptv